Odstavec třetí - Na schůzi všichni přítomni zástupci jednomyslně schválili návrh zřízení tohoto kárného tábora a žádali, aby tábor byl bezodkladně připraven. Všichni se shodují v tom, že jest to jediný prostředek, kterým lze účinně působiti k nápravě různých individuí, zejména šmelinářů a lidí vyhýbajících se práci a že tento prostředek může působiti příkladně k odstrašení špatných vlivů na pracovní morálku. Po tomto úvodu bylo přikročeno k detailnímu propracovanému návrhu.
Následuje informace, že ONV Jihlava určí v nejbližší době místo tohoto tábora, že zde budou umístěni "káranci" obojího pohlaví, že náklady spojené s udržováním tábora nebudou značné - část bude uhrazena z výtěžku práce káranců a ostatní výlohy bude hradit ministerstvo vnitra, které dalo podnět pro zakládání kárných pracovních táborů. Jihlavský tábor pak má sloužit pro celou oblast Okresního úřadu ochrany práce, která souhlasí s oblastí působnosti SNB a krajem KOR (Krajské odborové rady). Bude tedy zahrnovat politické okresy Jihlava, Dačice, Třebíč, Velké Meziříčí a Nové Město na Moravě. Zajímavé jsou pak další odstavce na druhé straně tohoto dopisu:
Odstavec šestý - Do tábora budou dirigovány osoby tím způsobem, že ONV dá buď z vlastního popudu, nebo na doporučení SNB, okresního úřadu ochrany práce, nebo jeho pobočky, na doporučení poručenského oddělení ONV, sociálních institucí, zejména sociální pomoci a pod., jakož i na doporučení okresních soudů, příkaz SNB k zadržení takové osoby a zařazení do pracovního tábora.
Odstavec osmý - Uvedení zástupci súčastněni na schůzce velmi důrazně upozorňují na nutnost okamžitého jednání a uskutečnění návrhu, který jest naprosto legální, právně podložen a v zájmu pracovní morálky v podnicích i morálky obyvatelstva nutný.
Odstavec devátý - Do tábora mohou být dirigováni nejen šmelináři, ale i lidé vyhýbající se různé práci a dále osoby živící se prostitucí, nebo notoričtí alkoholíci, kteří svůj výdělek na místo rodině utratí v pití. Každopádně uvedené instituce jsou ochotny v tomto směru spolupracovati, podávati návrhy a dokonce některé z nich, zejména okresní úřad ochrany práce, sociální pomoc, HSM mají již značné množství konkrétních případů, jichž zařazení se dožadují.
O umístění jihlavského tábora není ve složce zmínka. Situace se však výrazně mění po nástupu komunistů k moci, po únoru 1948 rozesílá Ministerstvo vnitra informaci o táborech nucené práce (označené zkratkou TNP). Jihlavská komise pro výběr "osob zařazených - přikázaných - do táborů nucené práce" dostává číslo 14, Jihlava - ONV - referát národní bezpečnosti. Výběr osob bude pokračovat podle nového zákona čís. 247 Sb. ze dne 25.10.1948 a osoby budou odesílány ve větších skupinách po železnici či dopravními prostředky k tomuto účelu zvláště upravenými (autobusy neb nákladními auty) a za nejnutnější investice, kterou přikáže příslušné OV - SNB. Před námi leží i dvoustránkový "Rozvrh pracovišť"a táborů nucené práce". Vše je pečlivě připraveno a opatřeno poznámkami. Pro muže jsou tábory v Kladně - Dřini (s kapacitou 500 osob), v Dolním Jiřetíně, v Lešanech, v Brně (jako sběrný tábor pro doly v Ostravě a železárny v Třinci), v Lazech u Orlov
é (kapacita 300 osob) a v Doubravě okr. Fryšták (kapacita do 300 osob). Pro ženy jsou tábory v Lešanech, v Českých Budějovicích a ve Znojmě. V poznámkách je zmínka o nových táborech v Jáchymově, v Plzni, v Trutnově a v Pardubicích. Jihlavská komise s číslem 14 "dodávala muže do sběrného tábora v Brně a Znojmě". Komise měla k datu 20. ledna 1949 celkem 8 členů, jak jsou uvedeni v dopise zn. 1620/22 - 17/12 - 1948 - BP/10 s označením "DŮVĚRNÉ":
F. Gerža, L. Tomandl, F. Urban, Vávra, Rychtecký, Souček, J. Vácha, Tesař
Dne 22.12.1948 vydává Ministerstvo vnitra další oběžník s uvedením těchto táborů nucené práce:
Dolní Jiřetín, tábor čís. 43 p.o. Most
Horní Žďár u Jáchymova
České Budějovice, tábor II. (za vojenským hřbitovem)
Ostrava - Kunčice n. O.
Ostrava - Hrušov, důl Stalin
Doubrava, p.o. Fryšták
Lešany, p.o. Benešov
ZV - SNB Brno
Je vydán nový "Prozatímní, ústavní, kázeňský a výchovný řád", jehož platnost se počítá dnem 20.12.1948 a končí po vydání definitivního řádu. Velitelé táborů a ostrahových oddílů mají za úkol do konce měsíce března 1949 "oznámiti zkušenosti získané při provádění tohoto prozatímního řádu", neboť se jím "řídí a upravuje provoz táborů a právní postavení všech příslušníků táborů".
Dne 5.1.1949 předkládá Ministerstvo vnitra soupis všech komisí pro zařazování osob do táborů nucené práce. Je jich celkem 18 na území Čech, Moravy a Slezska. V oběžníku se mimo jiné píše - "Vzhledem k tomu, že komise pro zařazování osob do táborů nucené práce nerozvinuly dosud plně svoji činnost ponechává se až na další v platnosti Rozvrh pracovišť a táborů nucené práce vydaný v prosinci 1948". Očekávalo se tedy, že počet osob bude narůstat v důsledku zesilujícího politického nátlaku. Už nepůjde o šmelináře či prostitutky, ale o všechny odpůrce totalitního komunistického režimu. A práce bylo všude dost, což vyplývá i z dalších doporučení pro komise, aby posílaly nové osoby do Jáchymova, do Stárkova okr. Broumov pro doly v Trutnově, 200 až 300 mužů si žádal důl V. Nosek v Oslavanech a 100 mužů řemeslníků Třinecké železárny.
Objevuje se zpráva Zemského národního výboru v Brně pro zemi Moravskoslezskou, kde se doporučuje převzetí internačních, pracovních a sběrných středisek pro Němce pro potřeby dalších táborů nucené práce, pokud by novému účelu vyhovovaly a nebudou dále užívány jako starobince pro Němce, které od 1.1.1949 přejdou do správy ministerstva sociální péče. Jsou zde uvedena střediska v Hodoníně u Kunštátu, v Brně - Maloměřicích, domov Charvátů v Zábřehu na Moravě a středisko pro přestárlé Němce v Mohelnici, které má být od 7.1.1949 předáno ministerstvu sociální péče.
Naši pozornost upoutá i řada vzorových formulářů "DORUČENKA" a nebo "PŘÍKAZ K DODÁNÍ DO TÁBORA", který měl dokonce díl A, B, C a D. Složka obsahuje i první seznam osob, které byly v lednu 1949 potrestány podle zák. 15/47 Sb. zařazením do TNP. Byli to: O. Dumka, F. Hradil, K. Pekárek, L. Gregor a F. Pavlíček - dělník, hostinský, obchodník, podnikatel, zemědělec a rolník. Trestný čin - zatajení obilí, materiálu a černý obchod. V jiných případech je uvedeno "ohrožuje výstavbu lid. dem. zřízení podle zák. č. 247/48 Sb.". Bylo nařizováno i vyklizení bytu, zavedení národní správy nebo odnětí živnostenského oprávnění. Po propuštění z tábora mohl být trestanému zakázán pobyt v určitém územním okrsku a nebo vydán příkaz k pobytu na určitém místě.
Zajímavá je zpráva Krajského velitelství národní bezpečnosti pro Krajský národní výbor v Jihlavě ze dne 12.2.1949 nadepsaná jako: "Předávání osob, zadržených pro pokus o ilegální útěk do ciziny, do táborů nucené práce - postup". Hned v úvodu se uvádí, že: "Po stránce praktického provádění zákona na ochranu lidově - demokratické republiky projevují se potíže u justiční správy, pokud jde o osoby, které se pokusily ilegálně překročiti hranice a které přeplňují věznice, zejména v pohraničních městech". Dále se uvádí, že většinu tvoří mladí lidé od 18 do 25 let, kteří podlehli davové psychose a nebo jsou to nespokojenci, za což může lživá výchova z období nesvobody. Někteří budou proto předáni komisím "za účelem jejich případného zařazení do TNP za účelem jejich výchovy k práci" a nebo souzeni za pokus o ilegální útěk podle zákona na ochranu lidově - demokratické republiky.
Následují další seznamy osob do TNP, ale také "Povolení návštěvy", třeba na 15 minut pro paní J.J. z Jihlavy s vězněm F.H. a nebo "Potvrzení" pro pět osob rodiny Novotných za účelem povolení rozmluvy s panem F. Novotným t.č. v TNP v Oslavanech, vše vydávané referentem pro národní bezpečnost při ONV v Jihlavě. Ten také kolem poloviny roku 1949 píše na KNV odděl. V., že nové návrhy na zařazení osob podle zákona č. 247/48 Sb. do TNP se toho času nečiní. Dnem 16.7.1949 je sběrný tábor nucené práce pro ženy, při bývalé Zemské donucovací pracovně ve Znojmě, zrušen a nahrazen novým táborem ve Valticích, okr. Mikulov.
V prosinci 1950 je likvidován tábor nucené práce v Hodoníně, okr. Boskovice a dále sběrný tábor ve Všebořicích okr. Ústí nad Labem a sběrný tábor ve Svatém Janu pod Skalou, okr. Beroun jsou zrušeny a nahrazeny sběrným táborem pro muže v Pardubicích, v bývalé Zemské donucovací pracovně. Ženy by měly být zařazovány do sběrného tábora nucené práce v Dlažkovicích, okr. Lovosice. V prosinci 1950 vydává Ministerstvo národní bezpečnosti nový Základní táborový řád, Směrnice pro ostrahovou službu v TNP a Směrnice pro zdravotní službu v TNP. V závěru dopisu, v jehož příloze měly být uvedené publikace přiloženy, je odstavec tohoto znění:
"Po provedených instruktážích ministerstva vnitra a po Vašem dobrém zapracování do této agendy není dále zapotřebí, abyste tyto příručky, určené výhradně pro služební potřebu velitelství táborů, jako důvěrné opatrovali a proto na doporučení ministerstva vnitra žádá ministerstvo národní bezpečnosti o jejich vrácení do 31.12.1950". Nakonec stejně tyto příručky do Jihlavy, referentovi pro vnitřní věci a bezpečnost, nedošly...
Rok 1951 začíná vyhodnocením dopisu Ministerstva vnitra o "Zařazování do tábora nucených prací, zejména osob odsouzených soudem". Uvádí se v něm, že o zařazení do tábora rozhoduje od 1.8.1950 buď trestní komise ONV, pokud jde o osoby, které spáchaly přestupek, jímž byl projeven nepřátelský postoj k lidovědemokratickému řádu republiky nebo k její socialistické výstavbě (§ 12 odst. 3 trest. zákona správního) a nebo komise pro podmínečné propuštění, zřízená u krajských soudů, v jehož obvodu se na odsouzeném vykonává soudem uložený trest odnětí svobody (§ 279 trest. řádu soudního). Od tohoto data by neměl rozhodovat ONV nebo KNV o tom, že ten, kdo si odpykal soudní trest, má být ještě zařazen do tábora nucené práce. Pokud jde o osoby, které podle názoru národního výboru potřebují převýchovy, buď na ně zvlášť upozorněn krajský prokurátor, který podá návrh na jejich zařazení do TNP komisi pro podmíněné propuštění, zřízené u krajského soudu", tolik závěr dopisu.
Další přípis ze 17.2.1951 s označením "DŮVĚRNÉ ! PŘÍMO" je nadepsán "Sběrné tábory nucených prací - úprava". V důsledku zrušení některých táborů STNP, zůstávají v platnosti od 15.2.1951 pouze tyto - pro muže v Čechách STNP v Pardubicích, pro muže na Moravě STNP v Brně na Lidické 63 a pro Slovensko STNP v Novákách, okr. Prievidza. Pro ženy pak jsou určeny tábory STNP v Čechách v Dlažkovicích, okr. Lovosice a pro Moravu a Slovensko je STNP ve Valticích, okr. Mikulov. Další změna přichází už 13.4.1951 a opět je označena DŮVĚRNÉ ! PŘÍMO. Tábor pro ženy ve Valticích se ruší a moravské a slovenské ženy budou předávány do STNP v Gottwaldově. A opět pár měsíců a opět další reorganisace sběrných táborů. Tentokráte dnem 31.5.1951 přebírá ministerstvo spravedlnosti správu a obhospodařování táborů nucené práce, jež dosud spravovalo ministerstvo národní bezpečnosti. Tím se ruší STNP v Pardubicích a zřizuje se pro muže nový ve Všebořicích, okr. Ústí nad Labem pro kraje :
Praha, Ústí nad Labem, Plzeň, Karlovy Vary a Liberec. V Brně pak pro kraje Brno, Gottwaldov, Jihlava, České Budějovice, Pardubice a Hradec Králové a další v Ostravě - Kunčicích pro kraje Ostrava a Olomouc. A jak jinak, než na obálce razítko TAJNÉ! Zůstalo založeno i pár dopisů, týkajících se eskorty osob do TNP z krajské věznice v Jihlavě, např. M. Uhlerové, A. Zeise, K. Fejta a dalších. Podobně tomu bylo i v roce 1952, kde je založeno 13 dopisů se jmény eskortovaných z jihlavské věznice.
Zavíráme vybledlou složku. Cosi se stále připomíná z nedávné či dávné minulosti. Převýchova prací... Odkud jsme si vzali příklad?! ...Ale otočme složku a vraťme ji zpět do archivní krabice kam patří. Moment, věřili byste tomu, že zadní strana není ještě vybledlá? Vypadá skoro nově, a zeleně. A zase cosi připomíná...
Citace z dobových dokumentů v článku jsou ponechány v původní podobě, tedy mnohdy i s pravopisnými chybami.
Ladislav VILÍMEK, Rounek 25