Hrady a tvrze

12.3.2007 |  Cesty k počátkům historie aneb nová fakta o kamenných tvrzích na Jihlavsku...



Na svých toulkách míjíme často místa, kde stávaly v minulosti malé hrádky či tvrze. O některých víme, některé tušíme a jiné zmizely docela. Pak přijde okamžik a před námi se rozprostře stará papírová mapa podlepená plátnem a na ní vymalovaná ves s okolím, se spoustou zajímavých a dávno zapomenutých pomístních názvů a konečně s "čímsi," co nutně upoutá naši pozornost.

Zdroj: regionalist.cz/vilimek | Autor: Leon Kazanski

1.3.2007 |   Čas od času si člověk rád posedí nad starou kronikou. Zalistuje, zavzpomíná. A vůbec školní kroniky, mají půvab dálek, voní inkoustem a skleněným kalamářem ve dřevěné lavici. Někdy bambusovou rákoskou či mokrou černou tabulí. Pak se prsty rozběhnou po listech a létech zpátky a pojednou cítíte, že tady někde je třeba zpomalit, postát, uvidět se. Krátké pumpky, vysoké šněrovací boty, bunda a aktovka. Těžká, masivní, ručně šitá. To aby vydržela... Tak tady to všechno možná začalo.

Zdroj: regionalist.cz/vilimek | Autor: Zanoni

19.2.2007 |  Pod zámkem v Budči se nalézají obrovské podzemní prostory. Dvoupatrové klenuté sklepy s nosnými pilíři a odvodňovacími kanálky po stranách.

Zdroj: archiv KPUFO | Autor: Zanoni

20.1.2007 |  Roku 1283 se po Bobrové píše druhý manžel Elišky z Křižanova Hrabiše z rodu pánů ze Švabenic, který je zřejmě i zakladatelem hradu. Na konci 13. století byla dolní část Bobrové i s hradem připojena ke Křižanovu a centrem panství se stal nový křižanovský hrad. Nálezy dokládají život na hradě ještě v první polovině 14. století, šlo už však jen o dožívání a definitivně byl osud Bobrové zpečetěn na přelomu 14. a 15. století, kdy byl připojen ke žďárskému klášterství.

Zdroj: archiv KPUFO | Autor: Zanoni

19.1.2007 |   Necelých sedm kilometrů od Telče můžete spatřit zříceninu hradu Štamberku nebo také Šternberku. Býval to kdysi nedobytný hrad patřící Štěpánovi z Březnice a naposledy Janovi z Hradce. Právě toho přišlo prý potrestat táborské vojsko, neboť byl odpůrcem kalicha. A tak bitva, která se zde odehrála v roce 1423, znamenala zkázu. Žižkův hejtman Jan Hvězda z Vícemilic zvítězil a hrad rozbořil. Od těch dob prý zůstal rozvalinou a dílo zkázy dál dokonává drásající vítr, déšť a bouře.

Zdroj: regionalist.cz/vilimek/ | Autor: Tomas

19.1.2007 |  Budeč byla odedávna středem zvláštního statku, jehož majitelé byli v časové posloupnosti: Bořitové z Budče (-1520), Koňasové z Vydří (1520 – 1607), Eufrosina Mistrovská (1607 – 1608), Jankovský z Vlašimi (1608 – 1624), Matyášovští z Matyášovic (1625 – 1661), Marie Anna Dubská (1661 – 1662), praemonstrátský klášter v Louce pod Znojmem (1662 – 1784), stát (1784 – 1789), Wallisové z Carighmainu (1789 – 1925) a od r. 1925 Anna hraběnka Schaffgotschová.

Zdroj: archiv KPUFO | Autor: Tomas

1.1.2007 |  Hřbitovní kaple se nachází v těsné blízkosti kostela sv.Václava ve Stonařově a je součástí jeho dnešního upraveného ohrazení. Kdy byla kaple postavena není přesně známo, uvádí se 1.pol 13.století a stejně tak je neznámé její původní zasvěcení.

Zdroj: hrady.cz | Autor: Zanoni

1.1.2007 |  Na nejvyšším místě vsi, uprostřed hřbitova stojí gotický kostel Panny Marie, který je podle pověsti postaven na místě bývalého templářského hradu, osídleného dlouho do středověku. Na jeho místě stojí též památná zvonice. Pod ní vede údajně tajná chodba až do vsi a končí na jednom palouku. Až tam se prý kdysi lidé chodbou prokopali. Nalezli železné dveře, za nimiž je snad ukryt templářský poklad. Když se o počínání místních lidí dozvěděli páni z Pelhřimova, zakázali jim dále kopat a chodbou nařídil zasypat.

Zdroj: archiv KPUFO | Autor: Zanoni

1.1.2007 |  Jméno Vyskytná máme doloženo poprvé r. 1226 pro Vyskytnou u Jihlavy. Stála-li již tenkrát naše Vyskytná, nemohlo to býti od příliš dlouhé doby, neboť většina osad na Pelhřimovsku vznikala ve druhé polovině XII. století. (Ve vstupní hale knihovny můžete vidět střepy konvice s hubičkou, které pocházejí z konce XII. Století).

Zdroj: vyskytna.cz | Autor: Zanoni

1.1.2007 |  Zámek o třech jednopatrových křídlech, ukončených mansardovými střechami, vytváří svými souběžnými křídly dvůr, na který navazuje park. Zámek je doposud na západní straně ohrazen plotem z železných prutů. Před průčelím do náměstí je dvoukřídlá brána s tepanými stylizovanými listy.

Zdroj: hrady.cz, castles.cz | Autor: Zanoni
Archiv článků v kategorii Hrady a tvrze »
Titulní stránkaSlužby a řemeslaObchod a výrobaZábava a ostatníVaše názory, diskuseFotky Jihlavy, galerieVaše www adresa zjihlavy.czRSS kanál serveru zJihlavy.cz
Záhady a zajímavosti
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]
Podporujeme projekty
ČSS ZO 6-18 Cunicunulus
ALFA 1 - KPUFO sekce Poltergeist Hosting by 3nicom solutions

Dnes je 24.11.2024,
svátek slaví Emílie, zítra Kateřina.

Google
Komerční sdělení
Není žádná reklama [err.#2]
Foto postřehy

Rekonstrukce Brněnského mostu

1. dubna se začal opravovat jeden z nejfrekventovanějších mostů v Jihlavě. Znovu průjezdný by měl být v říjnu.

Mediální partnerství
i-vysočina.cz - informujeme o všem Jihlavská astronomická společnost
Vladimír Matula - reklama, marketing, internetový marketing Jihlavské listy
Správa a statistiky webu

Vývoj a provoz těchto stránek zajišťuje

 Logoshop.cz | Grafické práce &výroba www 

Grafické studio a výroba www

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.    Další informace

JIHLAVA: Nezávislý Info Server