1.1.2007 | Hrad byl založen patrně pány z Hradce po r. 1339, kdy získali od krále Telč a okolí. Purkrabí se zde připomíná poprvé roku 1353. Za husitských válek byl hrad poškozen, husitům se však údajně podařilo obsadit pouze jeho předhradí.
Naštěstí byl ale v r. 1477 opraven a po roce 1570 přestavěn Zachariášem z Hradce na letní lovecké sídlo. V roce 1643 byl Roštejn značně poškozen Švédy. Ještě v roce 1915 vyhořel, ale naštěstí byl opět opraven.
Hrad stojí na skalnatém vrcholu kopce nad obcí Doupě v nadmořské výšce 677 m n.m.. Na severozápadě bývalo předhradí, z něhož se dochovaly pouze terénní náznaky. Příkop oddělující předhradí od vlastního jádra nebyl - zřejmě s ohledem na tvrdost žulového podloží - dokončen. Vstupní brána do jádra na severovýchodě byla střežena věží zcela neobvyklého půdorysu (nepravidelný sedmiúhelník) s tupým břitem. Dvoj- až trojtraktový renesanční palác stojí v jihovýchodní části nádvoří, které má půdorys nepravidelného trojúhelníku. V západní části nádvoří se nachází gotickorenesanční kaple.
Renesanční interiéry s trámovými stropy, nástěnnými malbami, renesančními krby a další původní výbavou patří k našim nejoriginálněji zachovaným. Na hradě je rovněž možno spatřit malby českého krajináře Františka Bohumíra Zvěřiny z r. 1864. V původně obytných prostorách jsou umístěny expozice porcelánu a cínu, výrobky ze dřeva, lovecké zbraně a doplňky, prostý dobový nábytek a expozice kamenictví. K zajímavostem hradu patří bezesporu erbovní sál s renesančními nástěnnými malbami erbů ze 17. století, botanický sál s malbami rostlin ze začátku 19. století a rozměrný dřevěný betlém.
Více fotek
Dnes je 25.11.2024,
svátek slaví Kateřina, zítra Artur.
1. dubna se začal opravovat jeden z nejfrekventovanějších mostů v Jihlavě. Znovu průjezdný by měl být v říjnu.