1.1.2007 |
Vnitřní město založili templáři?
Podle místní pověsti a názoru některých starších historiků byla Telč ve 13. století majetkem templářů, kteří údajně založili vnitřní město jako vodní pevnost a u horní brány postavili mohutnou strážní věž.
Vystrašený Švéd
Tak jako i na jiných rožmberských panstvích, zjevovala se na zdejším zámku Bílá paní. V Květnu 1645 obsadili město Švédové a jejich velitel, jemuž se Bílá paní v noci zjevila, byl tak vystrašen, že druhého dne dal vystrojit hostinu chudým. Na telčském zámku se ukazuje obraz Perchty, Bílé paní, v životní velikosti.
Pozdní lítost
V zámecké zahradě na zdi je obraz jezdce se zježenými vlasy a kopím, kterým bodá v šíleném cvalu koně. Podle pověsti tento muž dal nespravedlivě zazdít svou ženu. Jeho paní mu mezitím zhotovila košili ze svých vlasů. Když se muž umoudřila dal ženu vysvobodit z krutého vězení, byla už mrtva.
Čertova šlápota
Ďábel kdysi stavěl hrad Roštejn (severně od Telče) a kameny na stavbu tahal z vrchu Oslednice (557 m) nad Telčí. Podmínkou však bylo, aby byl s prací hotov dříve, než zakokrhá první kohout. Zpozdil se, a právě když táhl poslední balvan, bylo slyšet ranní kuropění. Čert mrštil kamenem ze vzteku do blízkého Staroměstského rybníka, kde dodnes leží. Na kameni je velká stopa v podobě koňského kopyta. Říká se jí Čertova šlápota.
Dnes je 22.11.2024,
svátek slaví Cecílie, zítra Klement.
1. dubna se začal opravovat jeden z nejfrekventovanějších mostů v Jihlavě. Znovu průjezdný by měl být v říjnu.