1.3.2007 | Evropa opět válčila. V uvedeném roce 1805 se válečné události dostaly až do Jihlavy a jejího blízkého okolí. Dne 19. listopadu toho roku, před slavnou bitvou u Slavkova, obsadily město bavorské oddíly generála Wredeho. Nejdříve byly jeho oddíly spatřeny u Želetavy, pak už kolem deváté hodiny večerní vjela asi stovka bavorské lehké jízdy s divokým pokřikem do města. Nikdo se jim nepostavil na odpor, dokonce Brtnická Brána byla tou dobou zcela otevřená. Zaznělo několik výstřelů z pistole a poslední hrstka obránců utekla z města pryč. Došlo na rabování.
V následujících několika měsících se ve městě střídaly armády jedna za druhou. Bavoři, Francouzi, a pak zase naše c.k. rakouská armáda. Docházelo k neustálým potyčkám v okolí města a především pak mezi Štokami a Pávovem. Tady také došlo dne 2. prosince k první bitce, po níž následovala o tři dny později, 5. prosince, bitva mezi bavorskými oddíly vedenými generálem Wredem a rakouským sborem vedeným Jeho Výsostí arcivévodou Ferdinandem z Modeny Este. Poražení Bavoři pak zaujali postavení u Pávova a pustošili okolí. Ani zde však nevydrželi dlouho a podle pověsti byli poraženi díky sedlákovi Koukalovi z nedalekého Dobronína. Ten dovedl jedné noci rakouské vojsko hraběte Kolowrata až přímo do nepřátelského ležení, kde se strhl zmatek a ve válečné vřavě padlo mnoho vojáků na obou stranách. Farní kronika v Dolní Cerekvi píše přehnaně dokonce o mnoha tisících padlých na obou stranách. A nedivme se, byla to tehdy jedna z největších bitev v celém zdejším kraji.
Také nedaleký zámeček Karlův Les s oborou utrpěl velkou škodu a od té doby rychle chátral. Dodejme jen, že tento půvabný lovecký zámeček s krásným parkem a oborou plnou zvěře byl vybudován na konci 17. století hrabětem Pachtou. Zde byly pořádány velkolepé hony na vysokou zvěř a štvanice na divoké kance. V roce 1713 se zde zastavil cestou ke korunovaci sám císař Karel VI. a zúčastnil se lovu. Od té doby nesl zámeček ono pojmenování Karlův Les. Na plánu Jihlavy a okolí z roku 1825, který je uložen ve Státním okresním archivu v Jihlavě, můžeme ještě dnes spatřit vzhled celého areálu včetně osmihranné ohradní zdi s malými pavilony a se zámeckou budovou uprostřed průsečíku cest vedoucích do všech světových stran. Poslední z pavilonů byl nedávno zbourán v souvislosti s výstavbou nového průmyslového závodu. Na jeho stěnách byly ještě zbytky barokní výmalby, která odolávala zlým dobám a nepřízním času, kdy zde byla kovárna a oprávařské středisko státního statku. Něco ale přece jen zůstalo. Sochy čtyř ročních období a sochu hudby můžeme obdivovat ve Smetanových sadech v Jihlavě, další sochařská díla na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou. A název obce Pávov, odvozený od pávů chovaných při zámečku, bude nám tato místa kousek od Jihlavy navždy připomínat.
Kdo chce vědět o těchto událostech více, přečte si jednu z kapitol knihy Františka Hoffmanna Listy a obrazy z minulosti Jihlavy a nebo prostuduje jihlavské kroniky či dějiny sepsané jihlavským magistrátním radou Andreasem Sterlym uložené ve Státním okresním archivu v Jihlavě. Můžete také navštívit nedávno slavnostně odhalený pomníček bitvy na Volském vrchu u Štok a ve své vlastní fantasii si ony popsané události znovu barvitě vybavit.
Dnes je 22.11.2024,
svátek slaví Cecílie, zítra Klement.
1. dubna se začal opravovat jeden z nejfrekventovanějších mostů v Jihlavě. Znovu průjezdný by měl být v říjnu.